Με την 156/2015 απόφαση του δημοτικού συμβουλίου Χαλκηδόνος εγκρίθηκε η εφαρμογή ολοκληρωμένου προγράμματος εναλλακτικής διαχείρισης αποβλήτων Ηλεκτρικού και Ηλεκτρονικού Εξοπλισµού (ΑΗΗΕ) στο Δήμο μας, µε την συνεργασία της εταιρείας «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε.».

Σήμερα είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την επανέναρξη υλοποίησης του προγράμματος, το οποίο εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο των ενεργειών του δήμου για την προώθηση και ενίσχυση της ανακύκλωσης, με στόχο την μείωση των ποσοτήτων που οδηγούνται στο χώρο υγειονομικής ταφής απορριμμάτων στη Μαυροράχη, την εξοικονόμηση πόρων και την προστασία του περιβάλλοντος.

1. Εξοπλισμός ανταλλαγής θερμότητας

Ψυγεία, καταψύκτες, μηχανήματα αυτόματης διανομής προϊόντων σε ψύξη, συσκευές κλιματισμού, συσκευές αφύγρανσης, αντλίες θέρμανσης, θερμάστρες που περιέχουν λάδι και άλλες συσκευές ανταλλαγής θερμότητας που χρησιμοποιούν ρευστά πλην του νερού για την ανταλλαγή θερμότητας.

1. Οθόνες και εξοπλισμός που περιέχει οθόνες με επιφάνεια μεγαλύτερη των 100 cm2

Οθόνες, τηλεοράσεις, κορνίζες LCD, φορητοί υπολογιστές (laptops), μικρού μεγέθους φορητοί υπολογιστές (notebooks).

1. Λαμπτήρες

Ευθείς λαμπτήρες φθορισμού, συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού (compact), λαμπτήρες φθορισμού, λαμπτήρες εκκενώσεως υψηλής έντασης, συμπεριλαμβανομένων των λαμπτήρων νατρίου υψηλής πίεσης και των λαμπτήρων αλογονούχων μετάλλων, λαμπτήρες νατρίου χαμηλής πίεσης, λαμπτήρες LED.

1. Μεγάλου μεγέθους εξοπλισμός

Πλυντήρια ρούχων, στεγνωτήρια ρούχων, πλυντήρια πιάτων, συσκευές μαγειρικής, ηλεκτρικές κουζίνες, ηλεκτρικά μάτια, φωτιστικά είδη, εξοπλισμός αναπαραγωγής ήχου και εικόνων, μουσικός εξοπλισμός (εξαιρουμένων των εκκλησιαστικών οργάνων), συσκευές χρησιμοποιούμενες για πλέξιμο και ύφανση, μεγάλοι υπολογιστές (mainframes), μεγάλες μηχανές εκτύπωσης, φωτοαντιγραφικά μηχανήματα, κερματοδέκτες τυχερών παιχνιδιών, μεγάλες ιατρικές συσκευές, μεγάλα όργανα παρακολούθησης και ελέγχου, μεγάλα μηχανήματα αυτόματης διανομής προϊόντων και χρημάτων, φωτοβολταϊκά πλαίσια (panels).

1. Μικρού μεγέθους εξοπλισμός

Ηλεκτρικές σκούπες, σκούπες χαλιών, συσκευές ραπτικής, φωτιστικά είδη, φούρνοι μικροκυμάτων, ανεμιστήρες, ηλεκτρικά σίδερα, φρυγανιέρες, ηλεκτρικά μαχαίρια, ηλεκτρικοί βραστήρες, ρολόγια, ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές, ζυγαριές, συσκευές περιποίησης μαλλιών και σώματος, αριθμομηχανές, ραδιόφωνα, κάμερες μαγνητοσκόπησης (βιντεοκάμερες), μαγνητοσκόπια (συσκευές αναπαραγωγής εικόνας), συσκευές ηχογράφησης υψηλής πιστότητας (hi-fi), μουσικά όργανα, εξοπλισμός αναπαραγωγής ήχου και εικόνων, ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά παιχνίδια, αθλητικός εξοπλισμός, υπολογιστές για ποδηλασία, καταδύσεις, τρέξιμο, κωπηλασία κλπ., ανιχνευτές καπνού, συσκευές θερμορύθμισης, θερμοστάτες, μικρά ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά εργαλεία, μικρές ιατρικές συσκευές, μικρά όργανα παρακολούθησης και ελέγχου, μικρά μηχανήματα αυτόματης διανομής προϊόντων, μικρές συσκευές με ενσωματωμένα φωτοβολταϊκά πλαίσια.

1. Μικρού μεγέθους εξοπλισμός πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών (καμιά εξωτερική διάσταση μεγαλύτερη από 50 cm)

Κινητά τηλέφωνα, GPS, αριθμομηχανές τσέπης, δρομολογητές (routers), προσωπικοί υπολογιστές, εκτυπωτές, τηλέφωνα.

Οι δημότες μας μπορούν:

• Να μεταφέρουν τις μικρού μεγέθους συσκευές τους, στους πράσινους κάδους με αυτοκόλλητη ενημερωτική αφίσα για την ανακύκλωση ΑΗΗΕ, που έχουν τοποθετηθεί στο χώρο των Κοινοτήτων:
  1. ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
  2. ΓΕΦΥΡΑΣ
  3. ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ
  4. ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ
  5. ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ
  • Να μεταφέρουν τους λαμπτήρες, στις χάρτινες συσκευασίες για ανακύκλωση λαμπτήρων που έχουν τοποθετηθεί επίσης στο χώρο των παραπάνω Κοινοτήτων.

Στην περίπτωση που αφορά μεγάλες και βαριές συσκευές θα τις αποθέτουν στο χώρο του πεζοδρομίου έμπροσθεν της οικίας τους, αφού ενημερώσουν και λάβουν έγκριση από το Τμήμα Καθαριότητας του Δήμου (τηλέφωνα υπηρεσίας 2313-300134, 2313-300176).

Εφιστούμε την προσοχή των δημοτών μας ώστε κατά την τοποθέτηση των ανακυκλώσιμων εντός του κάδου να μην προξενούν ζημίες στον κάδο ή το περιεχόμενό του.

ΚΑΛΟΥΜΕ τους συνδημότες μας να συμμετέχουν δυναμικά στο πρόγραμμα και να βοηθήσουν στην επιτυχία του. ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ!

Τμήμα Καθαριότητας Ανακύκλωσης και Συντήρησης Πρασίνου