Ο Δήμος Χαλκηδόνος συμμετέχει στη δράση που διοργανώνει ο Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Κεντρικής Μακεδονίας με τίτλο: «Επιχείρηση Replay».

Βασική ιδέα της δράσης είναι η συλλογή παιχνιδιών και βιβλίων τα οποία θα προσφερθούν από τα παιδιά σε ιδρύματα που φιλοξενούν συνομηλίκους τους ή σε άπορες οικογένειες (Δίκτυα Αλληλεγγύης) και κέντρα προσφύγων. Χαρίζοντας ένα βιβλίο ή ένα παιχνίδι κάνουμε μια πράξη αγάπης και φιλίας προς εκείνα τα παιδιά που το θέλουν αλλά δεν μπορούν να το αποκτήσουν.

Κάθε παιδί μπορεί να φέρει ένα βιβλίο, ένα παζλ ή ένα παιχνίδι που δεν το χρησιμοποιεί πλέον στα παρακάτω σημεία συλλογής παιχνιδιών. Θα περιμένουμε με χαρά όλα τα παιδιά του Δήμου για να παραλάβουμε το “δώρο” τους και να τα κεράσουμε χυμούς και γλυκίσματα!

Τα τρία σημεία συλλογής παιχνιδιών:

Α. 15 Δεκεμβρίου  ώρες 16.00 – 19.00 Δημαρχείο Κουφαλίων

Β. 16 Δεκεμβρίου ώρες 16.00 – 19.00 ΚΑΠΗ Χαλκηδόνας