Τις εργασίες κατασκευής του δικτύου φυσικού αερίου στη Γέφυρα οι οποίες έχουν ξεκινήσει εδώ και λίγες ημέρες επιθεώρησαν ο Δήμαρχος Χαλκηδόνος Σταύρος Αναγνωστόπουλος και ο Πρόεδρος της Κοινότητας Γέφυρας Στέργιος Αποστόλου.
Κατά τη διάρκεια της αυτοψίας ενημερώθηκαν από τους υπευθύνους του έργου για την πορεία και την πρόοδο των εργασιών.
Ο Δήμαρχος εξέφρασε την ικανοποίησή του για την έναρξη των εργασιών τονίζοντας ότι “συνεχίζονται με γοργό ρυθμό οι εργασίες ενός από τα μεγαλύτερα αναπτυξιακά έργα που γίνονται στον Δήμο Χαλκηδόνος μετά την ένταξη του οικισμού του Αγίου Αθανασίου στο δίκτυο φυσικού αερίου”. “Αυτή τη στιγμή δρομολογούνται οι εργασίες για τη σύνδεση με φυσικό αέριο, μέχρι το τέλος του 2022, των οικισμών Γέφυρας, Χαλκηδόνας και Βαθυλάκου ενώ μέχρι το τέλος του 2023 προγραμματίζεται η κατασκευή του αγωγού να έχει ολοκληρωθεί και να φτάσει μέχρι τον οικισμό των Κουφαλίων”, είπε ο κ. Αναγνωστόπουλος συμπληρώνοντας ότι “πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο το οποίο συμβάλει τόσο στην προστασία του περιβάλλοντος, όσο και στην αναπτυξιακή πορεία της περιοχής μας”.