Η Ημέρα Μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα θα τιμηθεί στον Δήμο Χαλκηδόνος την Κυριακή 16 Οκτωβρίου με σειρά εκδηλώσεων, σύμφωνα με το υπ. αριθμ. 4687/29-09-2022 έγγραφο της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

α. Γενικός σημαιοστολισμός των δημόσιων και δημοτικών κτιρίων, των κτιρίων των

Ν.Π.Δ.Δ., οργανισμών, επιχειρήσεων του Δημοσίου και των τραπεζών από τις 8 το πρωί μέχρι τη δύση του ηλίου.

β. Φωταγώγηση των δημόσιων και δημοτικών κτιρίων, αρχαιολογικών χώρων και μνημείων κατά τις βραδινές ώρες.

γ. Δοξολογία και Επιμνημόσυνη Δέηση.

δ. Κατάθεση στεφάνων στα μνημεία των Ηρώων.

ε. Ομιλίες και εκδηλώσεις στα σχολεία, σχετικές με τη σπουδαιότητα του Μακεδονικού Αγώνα καθώς και την ιστορική σημασία του μαρτυρικού θανάτου του Παύλου Μελά, την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού, όπως αυτές ισχύουν σε όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας.

Ειδικότερα:

• 14 Οκτωβρίου 2022, ημέρα Παρασκευή

Ομιλίες και εκδηλώσεις σε όλες τις σχολικές μονάδες του Δήμου, από καθηγητές και δασκάλους σχετικές με τη σπουδαιότητα του Μακεδονικού Αγώνα, καθώς και την ιστορική σημασία του μαρτυρικού θανάτου του Παύλου Μελά, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού, όπως αυτές ισχύουν σε όλες τις σχολικές μονάδες τις χώρας.

• 16 Οκτωβρίου 2022, ημέρα Κυριακή

Α. Γενικός Σημαιοστολισμός των Δημόσιων και Δημοτικών κτηρίων, των κτηρίων των Ν.Π.Δ.Δ., των Οργανισμών, Επιχειρήσεων του Δημοσίου και των Τραπεζών από ώρα 8:00π.μ. μέχρι τη δύση του ηλίου.

Β. Φωταγώγηση των Δημόσιων και Δημοτικών κτηρίων, Αρχαιολογικών χώρων και μνημείων κατά τις βραδινές ώρες.

Γ. Ώρα 10:00π.μ.: Δοξολογία και Επιμνημόσυνη δέηση στους κατά τόπους Πολιούχους των δημοτικών διαμερισμάτων.

Δ. Ώρα 10:45π.μ: Τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στα Μνημεία των Ηρώων.

Πέρας προέλευσης επισήμων, ώρα 9:30π.μ.

Στη Δοξολογία και στην κατάθεση στεφάνων της ημέρας καλούνται να παραστούν εκπρόσωποι Πολιτικών Αρχών, Διοικήσεων Ν.Π.Δ.Δ., Σχολείων, οργανώσεων. Η κατάθεση θα γίνει με ευθύνη επιμέλειας στεφάνου από τους φορείς.

Την τάξη θα τηρήσουν οι αρμόδιες Αστυνομικές Αρχές, ενώ την κυκλοφορική ρύθμιση το Τμήμα Τροχαίας Χαλκηδόνας.

• Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν με την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων που βρίσκονται σε ισχύ.