Με αφορμή τον μήνα πρόληψης και ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού ο Δήμος Χαλκηδόνος και η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Μέριμνας διοργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «Από γυναίκα σε γυναίκα»- Η έγκυρη πρόληψη σώζει ζωές.

Η ενημερωτική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022 στις 6 το απόγευμα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στα Κουφάλια και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας θα αναπτυχθούν θέματα που αφορούν στην πρόληψη και έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου ενώ θα γίνει παρουσίαση του προγράμματος πρόληψης για τον καρκίνο του μαστού «Φώφη Γεννηματά».

Ομιλητές:

Αικατερίνη Παντ. Σαββίδου,

FEBS, Χειρουργός – Ειδικός Παθήσεων Μαστού

Κατερίνα Ζιούτα,

Νομικός με ειδίκευση σε ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά θέματα

Νανά Παπαγιαννάτου, Μαία του Κέντρου Υγείας Κουφαλίων

Χαιρετισμό θα απευθύνουν:

Σταύρος Αναγνωστόπουλος, Δήμαρχος Χαλκηδόνος

Διαμαντής Διαμαντής, Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Μέριμνας

Το συντονισμό της ημερίδας θα πραγματοποιήσει ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Γαβριήλ Ταχτατζόγλου.