Αναφορικά με την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου για τη σύσταση της «Ενεργειακής Κοινότητας Χαλκηδόνος ΣΥΝ.Π.Ε.» και προς αποφυγή κάθε παρανόησης, ύστερα από αβάσιμα σχόλια και κρίσεις που υπήρξαν στο διαδίκτυο, διευκρινίζουμε τα εξής:

“Η Διοίκηση του Δήμου Χαλκηδόνος εκπόνησε σχετική μελέτη για τη σύσταση «Ενεργειακής Κοινότητας», με στόχο την εξεύρεση τρόπων για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών του Δήμου, αλλά και στήριξη ευάλωτων νοικοκυριών και ευπαθών δημοτών, μέσα από τη χρήση Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Στην προσπάθεια στήριξης του αγροτικού πληθυσμού της περιοχής  μας, προτάθηκε και σε όλους τους ΤΟΕΒ του Δήμου μας να συμμετέχουν στην «Ενεργειακή Κοινότητα», παρέχοντάς τους έτσι τη δυνατότητα και την ευκαιρία μεγάλης μείωσης του ενεργειακού τους κόστους, το οποίο είναι αυτή τη στιγμή δυσβάσταχτο και επιβαρύνει σημαντικά τα αγροτικά νοικοκυριά. Υπήρξε μάλιστα προ λίγων εβδομάδων και σχετική σύσκεψη, όπου όλοι οι ενδιαφερόμενοι ενημερώθηκαν σχετικά και εκφράστηκε εξ’ αρχής η πρόθεση όλων να συμμετέχουν.

Ενώ λοιπόν οι υπόλοιποι Τοπικοί Οργανισμοί Εγγείων Βελτιώσεων (Τ.Ο.Ε.Β.) Χαλκηδόνος, Αγίου Αθανασίου, Μικρού Μοναστηρίου, απάντησαν θετικά μέσω αποφάσεων των Διοικητικών Συμβουλίων και των Γενικών Συνελεύσεων τους, το ΤΟΕΒ Κουφαλίων ουδέποτε απέστειλε σχετική απόφαση συλλογικού του οργάνου (θετική ή αρνητική), παρά μόνον ο πρόεδρος του ΤΟΕΒ Κουφαλίων και δημοτικός σύμβουλος της αντιπολίτευσης, Χαράλαμπος Πούντος, κατά τη συζήτηση του θέματος στο δημοτικό συμβούλιο απέσυρε το ενδιαφέρον του, αρνήθηκε τη συμμετοχή του ΤΟΕΒ Κουφαλίων στην «Ενεργειακή Κοινότητα Χαλκηδόνος ΣΥΝ.Π.Ε.» και δεν ψήφισαν (μαζί και με τα υπόλοιπα μέλη της παράταξής του, με επικεφαλής τον Μαυρουδή Μηντσιούδη) γενικότερα το θέμα της σύστασης, έστω και για τους υπόλοιπους φορείς που συμμετέχουν”.