Συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς οι εργασίες συντήρησης και ευπρεπισμού των σχολικών κτιρίων του Δήμου Χαλκηδόνος, με στόχο τη βελτίωση της καθημερινότητας μαθητών και εκπαιδευτικών. Οι εργασίες αποτελούν συνέχεια ανάλογων παρεμβάσεων, τις οποίες πραγματοποίησε η Διοίκηση του Δήμου τα προηγούμενα 3,5 χρόνια μέσω των σχολικών επιτροπών και μέσω εργολαβιών συντήρησης και αποκατάστασης στο σύνολο της σχολικής κοινότητας.

«Από την πρώτη ημέρα ανάληψης των καθηκόντων μας επιχειρούμε με σχέδιο και προγραμματισμό να δώσουμε μόνιμες λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν πολλά σχολικά κτίρια στον Δήμο μας», δήλωσε ο Δήμαρχος Χαλκηδόνος, Σταύρος Αναγνωστόπουλος. «Καθημερινά προσπαθούμε για την ουσιαστική βελτίωση των σχολικών υποδομών στο σύνολο του Δήμου μας. Άλλωστε ο ευαίσθητος τομέας της παιδείας αποτελούσε και αποτελεί προτεραιότητά μας», συμπλήρωσε ο κ. Αναγνωστόπουλος.

«Έπειτα από χρόνια πραγματοποιούνται τόσο σοβαρές παρεμβάσεις στα σχολικά κτίρια. Η εικόνα των περισσότερων σχολείων της πρωτοβάθμιας αλλά και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κατά γενική ομολογία, έχει αλλάξει», τόνισε ο Δήμαρχος Χαλκηδόνος κάνοντας λόγο για μια ευρεία εκστρατεία παρεμβάσεων σε όλους τους οικισμούς του Δήμου.

Από την πλευρά της η Αντιδήμαρχος Παιδείας, Μαρία Κωστοπούλου τόνισε ότι “τα σχολεία και, κατ’ επέκταση, τα παιδιά ήταν, είναι και θα είναι η απόλυτή μας προτεραιότητα. Για αυτό και οι εργασίες αναβάθμισης των σχολικών μονάδων σε όλο τον Δήμο μας δεν σταματούν ποτέ». Όπως λέει η κα Κωστοπούλου «έχουμε να διαχειριστούμε παλιά και γερασμένα κτίρια που βγάζουν συνεχώς προβλήματα, στα οποία προσπαθούμε να επεμβαίνουμε άμεσα και αποτελεσματικά». «Κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τη σχολική κοινότητα του Δήμου μας», είπε η κα Κωστοπούλου προσθέτοντας πως «στις εργασίες που εκτελούνται περιλαμβάνονται χρωματισμοί, διαμορφώσεις σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, ηλεκτρολογικές εργασίες, αντικαταστάσεις κουφωμάτων, αλλαγή φωτιστικών, αντικεραυνική προστασία κ.α.».

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΚΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ

Δ.Ε. ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ

3ο Δημοτικό σχολείο Κουφαλίων

– Αποκατάσταση καθίζησης στο νοτιοανατολικό μέρος της αυλής (καθαίρεση πλακοστρώσεων δαπέδου και σκυροδέματος και στην συνέχεια εκ νέου διάστρωση οπλισμένου σκυροδέματος και πλακών πεζοδρομίου)

– Κατασκευή και τοποθέτηση μεταλλικής καγκελόπορτας

2ο Δημοτικό σχολείο Κουφαλίων

4ο Δημοτικό σχολείο Κουφαλίων

– Αφαίρεση ιστών φωτισμού από τον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου μπάσκετ

4ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων

– Αντικατάσταση κεντρικού ηλεκτρολογικού πίνακα

1ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων

– Αντικατάσταση κεντρικού ηλεκτρολογικού πίνακα

2ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων

5ο Νηπιαγωγείο Κουφαλίων

Νηπιαγωγείο Προχώματος

Δημοτικό σχολείο Προχώματος

Γυμνάσιο Προχώματος

Γυμνάσιο Κουφαλίων

– Καθαίρεση σαθρού σκυροδέματος στους διαδρόμους του αύλειο χώρου και εκ νέου διάστρωση οπλισμένου σκυροδέματος και επένδυση με πλάκες πεζοδρομίου

-Εξωτερικός περιμετρικός χρωματισμός του κτιρίου και της περίφραξης

ΕΠΑΛ Κουφαλίων

– Αποξήλωση του υπάρχοντος παλαιωμένου ασφαλτόπανου στο δώμα του κτιρίου διοίκησης και εκ νέου διάστρωση καινούργιας στεγανοποιητικής στρώσης με ασφαλτόπανο

Δ.Ε. ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ

Νηπιαγωγείο Μ. Μοναστηρίου

– Κατασκευή περίφραξης στην ανατολική και βορεινή πλευρά του αύλειου χώρου του σχολείου, με γαλβανισμένο συρματόπλεγμα και πασσάλους

1ο Νηπιαγωγείο Χαλκηδόνας

Δημοτικό σχολείου Λουδία

– Κατασκευή περίφραξης στην βορεινή πλευρά του αύλειου χώρου του σχολείου, με γαλβανισμένο συρματόπλεγμα και πασσάλους

Γυμνάσιο Χαλκηδόνος

– Αντικατάσταση κουφωμάτων με νέα θερμομονωτικά συνθετικά με διπλούς υαλοπίνακες σε όλο το κτίριο

– Εξωτερικός περιμετρικός χρωματισμός του κτιρίου

Γυμνάσιο-Λύκειο Αδένδρου

– Συντήρηση και επισκευεή στέγης στην αίθουσα εκδηλώσεων.

– Συντήρηση και επισκευή εξωτερικών μαρκίζων περιμετρικά του κτιρίου

– Αντικατάσταση όλων των φωτιστικών σωμάτων του κτηρίου (πλην των διαδρόμων)

Δ.Ε. ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

2ο Δημοτικό σχολείου Αγίου Αθανασίου (ολοήμερο σχολείο)