Την ερχόμενη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023 ξεκινά το πρόγραμμα καταπολέμησης κουνουπιών σε όλο το Δήμο Χαλκηδόνος.

Στόχος του προγράμματος είναι η περιστολή της όχλησης που προκαλεί η παρουσία των κουνουπιών αλλά και η προφύλαξη του πληθυσμού από τον κίνδυνο ασθενειών που μεταδίδονται με αυτά.

Η μεθοδολογία που θα χρησιμοποιηθεί για την ολοκληρωμένη καταπολέμηση κουνουπιών στο Δήμο Χαλκηδόνος είναι η ταυτόχρονη σάρωση επιφανείας (προνυμφοκτονία) και χώρου που είναι οι υπολειμματικοί ψεκασμοί ακμαίων.

Πιο συγκεκριμένα, σε όλα τα χωριά του Δήμου θα πραγματοποιηθούν ψεκασμοί προνυμφοκτονίας εντός των αστικών περιοχών σε φρεάτια ομβρίων, τσιμεντοκάναλα, συντριβάνια χωρίς ροή, ρέματα εντός των οικισμών και περιαστικά των χώρων αυτών σε ρέματα, αποστραγγιστικά κανάλια, βιολογικοί θέσεις απόθεσης λυμάτων, μικρού μεγέθους εστίες του φυσικού συστήματος που γειτνιάζει σε όλους τους οικισμούς.