Ημερίδα με θέμα τον καρκίνο του μαστού συνδιοργανώνουν ο Δήμος Χαλκηδόνος και το Κέντρο Κοινότητος με στόχο την ενημέρωση των γυναικών για την πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου του μαστού, καθώς και την ενεργοποίησή τους για τακτικό προληπτικό έλεγχο.

Η ενημερωτική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 στις 6 το απόγευμα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στα Κουφάλια και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό ενώ η ημερίδα θα μεταδοθεί και διαδικτυακά.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας θα αναπτυχθούν θέματα που αφορούν στην πρόληψη και την κληρονομικότητα.

Ομιλήτριες:

Νανά Αθηνά Παπαγιαννάτου, Μαία Κέντρου Υγείας Κουφαλίων

Ελεάννα Δαρμανή, Γενετίστρια

Χαιρετισμό θα απευθύνουν:

Σταύρος Αναγνωστόπουλος, Δήμαρχος Χαλκηδόνος

Διαμαντής Διαμαντής, Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Μέριμνας

Το συντονισμό της ημερίδας θα πραγματοποιήσει η κοινωνική λειτουργός – συντονίστρια του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Χαλκηδόνος, Πασχαλίνα Μπρούσα.