Ενημερώνουμε τους δημότες μας πως, με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, εγκρίθηκε το ποσό ύψους 343.800 ευρώ (πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ), προκειμένου ο Δήμος Χαλκηδόνος να προβεί σε κατασκευή αθλητικών εγκαταστάσεων.
Η χρηματοδότηση αυτή προστίθεται στους ιδίους πόρους του Δήμου ποσού ύψους 100.000 ευρώ για το σκοπό αυτό, ήτοι στο σύνολο 443.800 ευρώ, προκειμένου το κονδύλιο να διατεθεί για την εκτέλεση του έργου “Κατασκευή Κλειστού Γυμναστηρίου στη Νέα Μεσήμβρια”, σύμφωνα με τις δεσμεύσεις της παρούσας Διοίκησης.
Ένα χρόνιο αίτημα των δημοτών της Νέας Μεσημβρίας, λόγω του πληθυσμού και της πολύπλευρης αθλητικής δραστηριότητάς της, γίνεται πράξη, αφού δεν υπάρχει αντίστοιχη υποδομή.
Πιστεύουμε πως το έργο θα αναβαθμίσει σημαντικά την περιοχή, αφού το νέο Κλειστό Γυμναστήριο θα εκτελεστεί σύμφωνα με τα νέα πρότυπα, του οποίου η μελέτη προβλέπεται να δημοπρατηθεί εντός του 2019, ενώ από μόνο του το έργο θα προσφέρει βελτιωμένες υπηρεσίες σε κατοίκους και επισκέπτες.

Απόφαση οικονομικής επιτροπής: ΑΟΕ_77/2019
Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου: ΑΔΣ_99/2019