Μεγάλη προσπάθεια καταβάλλεται από πλευράς του Δήμου Χαλκηδόνος, ώστε να “ξεπαγώσουν” τα έργα του ΕΣΠΑ.
Ο Δήμαρχος Χαλκηδόνος κ. Τσουκνιδάς σε συναντήσεις που είχε στην Αθήνα για τον σκοπό αυτό, κατά την 5η και 6η του Οκτωβρίου 2015, μετά από πιέσεις που άσκησε στις αρμόδιες υπηρεσίες και αρχές, είχε την διαβεβαίωση ότι θα προχωρήσει η χρηματοδότηση των έργων μέσω ΕΣΠΑ και ΠΕΠ. Στο σημείο αυτό να υπενθυμιστεί ότι τα έργα στον Δήμο Χαλκηδόνος φτάνουν το χρηματικό ποσό ύψους 55.000.000 περίπου εκ. ευρώ και αντιμετώπιζαν μέχρι στιγμής πολύ μεγάλο πρόβλημα αφού είχαν μείνει σε αδράνεια και δεν μπορούσαν να συνεχιστούν.
Μέχρι στιγμής, το Υπουργείο Οικονομίας, Ανάπτυξης & Τουρισμού ανακοίνωσε πως εκτελούνται πλέον απρόσκοπτα όλες οι εντολές πληρωμών έργων ΕΣΠΑ, καθώς από τις 19-10-2015 το σύστημα ηλεκτρονικών εντολών πληρωμής είναι προσβάσιμο για όλους τους υπεύθυνους λογαριασμών. Όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την ομαλοποίηση των πληρωμών του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (Π.Δ.Ε) εντάσσονται στο στόχο για επιτάχυνση της υλοποίησης και πληρωμής των έργων και το ασφαλές κλείσιμο των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων της περιόδου 2007-2013, ο οποίος θα επιτευχθεί το επόμενο χρονικό διάστημα.
Σε νεότερη ανακοίνωσή μας θα ενημερωθείτε για τα έργα του Δήμου μας και την πορεία εξέλιξής τους.
ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ