ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Συνάντηση με τον Υπουργό Υγείας κ. Ξανθό είχε εκτάκτως ο Δήμαρχος κ. Τσουκνιδάς στις 12/5/2016 στην Αθήνα, μετά την αιφνίδια μετακίνηση των ασθενοφόρων από το Κέντρο Υγείας Κουφαλίων.
Επισημαίνουμε συνεχώς στους αρμόδιους Υπουργούς ότι, μείζον πρόβλημα παραμένει η κάλυψη των κενών οργανικών θέσεων του πληρώματος, αφού στο Κέντρο Υγείας υπάρχει καινούριο ασθενοφόρο. Λίγες μέρες πριν, διαπιστώσαμε ότι αντί να στελεχώσουν τα ασθενοφόρα, η αρμόδια ΥΠΕ τα πήρε πίσω για να καλύψει τις ανάγκες της αστικής περιοχής!!
Θεωρούμε ότι η ενέργεια αυτή είναι τουλάχιστον απαξιωτική για τους Περιφερειακούς Δήμους και την επαρχεία, αφού οι μετακινήσεις των ασθενών γίνονται με μεγάλη δυσκολία, καθώς επίσης τόσο οι χιλιομετρικές αποστάσεις όσο και οι ανάγκες μας, συγκριτικά με τα αστικά κέντρα, είναι πολύ μεγαλύτερες.
Ο Δήμαρχος κ. Τσουκνιδάς, επέμεινε και πάλι όπως κάνει εδώ και 1,5 χρόνο, τόσο για την στελέχωση του Κέντρου Υγείας Κουφαλίων και με οδηγούς όσο και την ίδρυση του ΚΕΝΤΡΟΥ ΕΚΑΒ ΔΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ με έδρα τη Χαλκηδόνα, δέσμευση που ακόμη διατηρείται από τον Υπουργό Υγείας.
Είναι αδιανόητο εν έτη 2016 να ευτελίζεται η δημόσια υγεία και να υποβαθμίζονται οι παρεχόμενες υπηρεσίες της. Η ποιότητα ζωής των δημοτών μας πρέπει να βελτιώνεται καθημερινά. Αντίθετα, τέτοιου είδους ενέργειες, την υποδαυλίζουν.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΔΗΜΟΥ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ