ΘΕΜΑ: «Εορτασμός επετείων 26ης και 28ης Οκτωβρίου στο Δήμο Χαλκηδόνος»
Σχετ.: 419804/507+(408770/471+408769/470+408768/469+394493/455/13-10-16 έγγραφο της Π.Κ.Μ.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις των Επετείων της 26ης Οκτωβρίου 1912, ημέρα απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης και της 28ης Οκτωβρίου 1940, ημέρα υπενθύμισης της αντίστασης της πατρίδας μας ενάντια στο φασισμό και τον ναζισμό και των αγώνων των λαών για τη δημοκρατία και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, θα πραγματοποιηθούν στο Δήμο μας με λαμπρότητα και επισημότητα τα παρακάτω:
α. Γενικός Σημαιοστολισμός από την ογδόη πρωινή ώρα της 25ης Οκτωβρίου μέχρι και τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.
β. Φωταγώγηση όλων των καταστημάτων του δημοσίου, των Ο.Τ.Α., καθώς και των καταστημάτων των Ν.Π.Δ.Δ. και των Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 25ης,26ης, 27ηςκαι 28ης Οκτωβρίου.

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
“Στον ιστορικό τόπο της Γέφυρας θεσσαλονίκης, από το μεσημέρι της 25ης ως το απόγευμα της 26ης Οκτωβρίου 1912, διαδραματίστηκαν όλα τα κρίσιμα γεγονότα της διαπραγμάτευσης και τελικά της παράδοσης της Θεσσαλονίκης από το Διοικητή του Τούρκικου στρατού, Ταξίν Πασά, στον Αρχιστράτηγο του Ελληνικού Στρατού, διάδοχο του θρόνου Κωνσταντίνο. Από το 1972 το κτίριο και ο χώρος, όπου υπογράφηκε η συνθήκη παράδοσης, ανακηρύχθηκαν σε ιστορικό τόπο. Τα γεγονότα που εξελίχθηκαν στη Γέφυρα και συγκεκριμένα στο Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων, όπου αυτό εγκαινιάστηκε το 1999, σημάδεψαν την ιστορική πορεία της Ελλάδας στον 20ο αιώνα.”
Πρόγραμμα εκδηλώσεων
Ώρα 07.30-10.30: Επιμνημόσυνη Δέηση και εκκλησιασμός στην Εκκλησία της Δ.Κ. Γέφυρας.
Ώρα 10.45: Κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της Δ.Κ. Γέφυρας.
Ώρα 11.45-12.15: Προσέλευση επισήμων – αγημάτων, σχολείων, συλλόγων, φορέων και λοιπών στο χώρο του Μουσείου Βαλκανικών Πολέμων και στη συνέχεια τελετουργικό, επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση πανηγυρικού παρουσία κυβερνητικού εκπροσώπου και εκπροσώπου της στρατιωτικής ηγεσίας, ομιλίες επισήμων, κατάθεση στεφάνου και ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου.
Ώρα 12.30-13.30: Στεφανηδρομία από το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων, περιοχή ΤΟΨΙΝ, με αθλητές από συλλόγους του Δήμου Χαλκηδόνος και τον Διεθνή Μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος” με κατεύθυνση προς το Γ’ Σώμα Στρατού στη Θεσσαλονίκη.
Ώρα 14.00-14.30: Κατάθεση στεφάνων στο Γ’ Σώμα Στρατού.

ΠΕΜΠΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
Ομιλίες σε όλα τα σχολεία από καθηγητές και δασκάλους σχετικές με την αντίσταση της πατρίδας μας ενάντια στο φασισμό και τον ναζισμό και των αγώνων των λαών για τη δημοκρατία και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.
Ώρα 19.30: Επετειακή εκδήλωση στο Πνευματικό Κέντρο Κουφαλίων «Κ.Χατζάκος», η οποία θα περιλαμβάνει ομιλία από τον Θεολόγο-Διευθυντή του 1ου Λυκείου Χαλκηδόνας κ. Γεώργιο Χλωρό και Μουσικοαφηγηματική παράσταση με τίτλο “Η Βέμπο της Ελλάδος”, από τον Δήμο Αμπελοκήπων Μενεμένης.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
Ώρα 07.30: Χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες σε όλους τους Ιερούς Ναούς.
Ώρα 09.30: Πέρας προσέλευσης επισήμων στους Ιερούς Ναούς.
Ώρα 10.00: Επίσημη Δοξολογία στους κατά τόπους Πολιούχους των δημοτικών διαμερισμάτων.
Ώρα 11.00: Επιμνημόσυνη Δέηση και Κατάθεση Στεφάνων στα κατά τόπους Μνημεία των Ηρώων, τήρηση ενός (1) λεπτού σιγή, ανάκρουση Εθνικού Υμνου.
Ώρα 11.30: Παρέλαση τμημάτων πολιτιστικών συλλόγων (όπου υπάρχουν) και μαθητών ενώπιον της Δημοτικής Αρχής.

• Στην Δοξολογία και στις πανηγυρικές εκδηλώσεις καλούνται να παραστούν οι Πολιτικές Αρχές, οι Διοικήσεις των Ν.Π.Δ.Δ., οι οργανώσεις, τα Σχολεία και όλοι οι κάτοικοι.
  • Μετά το πέρας της παρέλασης θα ακολουθήσει η εθιμοτυπική ανταλλαγή ευχών από τις τοπικές αρχέςστο Δημαρχείο και τα τοπικά καταστήματα.
  • Την τάξη θα τηρήσουν οι κατά τόπους Αστυνομικές Αρχές.
  • Τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις θα τηρήσει τοΤμήμα Τροχαίας Χαλκηδόνας.
  • Τελετάρχες θα οριστούν ανά Δημοτική Ενότητα.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΟΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ