Το Κέντρο Πρόληψης «Δίκτυο Άλφα» διοργανώνει τον Ιούνιο τρία διαδικτυακά σεμινάρια για γονείς της Δυτικής Θεσσαλονίκης με σκοπό την ενημέρωση και ενδυνάμωσή τους.

Σε αυτή τη χρονική περίοδο, ένα χρόνο μετά την έναρξη της παγκόσμιας κρίσης, της πανδημίας του κορωνοϊού που επηρέασε και επηρεάζει την καθημερινότητα όλων, σε μια περίοδο που ολοκληρώνεται η σχολική χρονιά και ξεκινά η περίοδος του καλοκαιριού με τα νέα ανοίγματα στη ζωή, θα θέλαμε να συναντηθούμε και να συνομιλήσουμε διαδικτυακά με τους γονείς της περιοχής μας για θέματα που αφορούν τους ίδιους και τα παιδιά τους.

Αναλυτικότερα, τα διαδικτυακά σεμινάρια είναι τα εξής:

ΘΕΜΑ: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ: ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ:
«Ο Έφηβός μου κι Εγώ: Αλλαγές, φόβοι και σημεία συνάντησης!» 3/6/2021

Μακρογιάννη Χριστίνα

Δήμου Αλεξάνδρα

Γονείς παιδιών Γυμνασίου
«Καθ’ οδόν προς το Γυμνάσιο: Οδηγός επιβίωσης της οικογένειας!» 10/6/2021

Λαγουμάκη Αθηνά

Δήμου Αλεξάνδρα

Γονείς παιδιών Στ’ Δημοτικού
«Άγχος: Φίλος ή εχθρός; Οδηγίες συμφιλίωσης με τον εαυτό μου!» 17/6/2021

Μακρογιάννη Χριστίνα,

Λαγουμάκη Αθηνά

Γονείς παιδιών όλων των ηλικιών

Η δράση απευθύνεται στους γονείς της περιοχής ευθύνης του Δικτύου Άλφα, δηλαδή στους κατοίκους των Δήμων Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Παύλου Μελά, Κορδελιού-Ευόσμου, Ωραιοκάστρου, Δέλτα και Χαλκηδόνας και παρέχεται δωρεάν.

Για τη δήλωση συμμετοχής συμπληρώστε την αίτηση εδώ:

Μέχρι την Τρίτη 1 Ιουνίου 2021

Ή  τηλεφωνείστε στη γραμματεία του Δικτύου Άλφα, στο 2310 729090, εργάσιμες μέρες και ώρες.

Μετά τη δήλωση συμμετοχής θα σας αποσταλούν οι οδηγίες σύνδεσης στο σεμινάριο. Η δράση θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας ZOOM, και απαιτείται δυνατότητα σύνδεσης με μικρόφωνο και κάμερα.